Zlepšovat veřejné služby a prostředí sociálních inovací. To byl náš cíl, když jsme v roce 2021 díky grantu z Evropské komise začali budovat Kompetenční centrum pro sociální inovace, které můžete znát pod názvem Podporujeme inovace. Co to vlastně je a co se nám povedlo vám přiblíží tento blog. Ve stručnosti jde o prostor pro zkoušení nových věcí, propojování organizací, expertů a úředníků s cílem podporovat organizace, které dělají inovační projekty, ale také veřejnou správu, která řeší sociální témata. Protože absence inovačního myšlení ve veřejné správě je brzdou inovací obecně.

Na začátku jsme se setkali s tím, s čím se často potýkají i organizace, když s nimi máme první konzultaci jejich záměru. Chtěli jsme obsáhnout všechno, ale podobně jako usměrňujeme žadatele i my jsme náš záměr zúžili. Z ambice zaměřit se na státní správu jsme se rozhodli soustředit na sociální oblast. Což je stále dost široké vymezení, ale získali jsme tím alespoň představu o potenciální cílovce. Druhé zúžení souviselo s experimentováním, tedy přístupem neměnit procesy a přemýšlení ve velkém, ale vybrat si případy, kde je změna možná a ukázat, že to jde, ukázat příklad dobré praxe, postup jak na to, ale i na co si dát pozor, pokud by se někdo rozhodl inspirovat.

Ještě než se ohlédneme, co vše se v Kompetenčním centru doposud událo, podívejme se na základní předpoklady, ze kterých veškeré aktivity vycházely:

  • Designové přemýšlení: Přemýšlejme o službách, které poskytujeme z pohledu koncového uživatele.
  • Budování vztahů: Nepodceňujme vztahy, naopak zaměření se na vztahy mezi lidmi vytváří lepší pracovní prostředí a efektivnější způsoby práce.
  • Společné učení: Společné učení nad plněním úkolů vytváří prostor pro inovace a trvalé zlepšení.
  • Vyhodnocování: Pravidelné reflektování našich aktivit nám pomáhá zaměřit se na to, co funguje.
  • Komunikace: Zjednodušme naše sdělení a znalosti a inspiraci šiřme dál, abychom obohatili sociálně inovační prostředí.

Zviditelňování sociálních inovací

Web podporujemeinovace.cz

Nechtěli jsme jen web informující o projektu Kompetenčního centra, ale platformu, kde bychom mohli přehledně sdílet informace o výzvách, podpořených projektech, propojovat žadatele s experty se zkušenostmi z inovačních projektů z oblasti evaluace a designu služeb a sdílet inspiraci v podobě blogů a podcastů, tak aby to, co existuje na různých platformách, bylo na jednom místě snadno dostupné.

Podcast Ministerský jednorožec

Podcast jsme spouštěli s cílem seznamovat veřejnost s tím, co vše si lze představit pod sociálními inovacemi, ale i srozumitelnou formou předat žadatelům informace o našich výzvách a co v nich očekáváme. Letos podcast vstoupil do třetího roku svojí existence, vyšlo již 60 epizod, kterými prošlo 48 hostů. Náš podcast poslouchají nejen lidé z neziskových organizací, na úřadech, ale i někteří lokální politici ze sociální oblasti a některé epizody slouží i jako podklad pro výuku na vysokých školách.

Blog Podporujeme inovace

Vedle podcastu jsme spustili i blog Podporujeme inovace. V blogu vás nepravidelně seznamujeme s výsledky naší práce a různými trendy v oblasti sociálních inovací. Za více než dva roky vyšlo 26 článků, na kterých se podíleli mnozí z oddělení sociálních inovací.

Podpora inovačního prostředí

Na různých úrovních jsme se snažili podporovat potenciál Inovačního prostředí. Připravili jsme neformální přednáškový a síťovací večer zaměřený na využití behaviorálních přístupů, na který v dalším roce navázal dvoufázový workshop s odborníky z Ústavu verejnej politiky bratislavské FSEV UK. Účastníci z veřejné správy měli na prvním workshopu nejprve analyzovat problém, který chtěli řešit, a následně navrhnout jeho řešení vycházející z behaviorálních principů. Poté měli dva měsíce na rozpracování s pomocí této praktické příručky a možností online konzultace. Na navazujícím workshopu se zaměřili na definování měřitelných ukazatelů a vyhodnocování. 

Témata, kterými se účastníci zabývali, byla různá, například 

  • jak přesvědčit starosty, aby zakládali dětské skupiny, když jsou toho názoru, že matka má být s dítětem doma
  • jak snížit opakované dotazy na Městskou nájemní agenturou na již předané informace
  • jak motivovat tlumočníky a soudní znalce, aby používali profesní datové schránky
  • jak zpřístupnit a zviditelnit dostupné informace o formách pomoci (sociální služby, poradenství, dávky), aby se k ohroženým občanům dostala pomoc včas

Workshop v Kampusu Hybernská na využití behaviorálních přístupů

Ukázalo se však, že vedle běžné agendy chybí prostor pro hlubokou strategickou práci, proto se témata podařila více rozpracovat až na druhém workshopu. Jak uvidíte i níže, najít prostor pro strategickou práci se snaží projekt Manažerské komunity na MPSV, na snižování nerelevantních dotazů míří zase projekt Informovaný dlužník na Ministerstvu spravedlnosti.

Setkání inovačních projektů

Od léta 2023 jsme začali organizovat nepravidelná setkání s inovačními projekty nad různými tématy. První setkání proběhlo na Kotlasce a sešla se zde většina podpořených projektů. Cílem bylo propojit jednotlivé inovátory, díky čemuž vznikly nové spolupráce, protože mnoho projektů se věnuje podobné problematice. Další setkání proto byla zaměřena buďto tematicky např. na duševní zdraví nebo kompetenčně např. k evaluacím nebo novým technologiím. Všechna tato setkání byl především o sdílení, o tom, co organizacím funguje a co by tak mohlo pomoct i ostatním.

Venkovní setkání příjemců v OPZ+ sociální inovace

Inovační kurz na FSV UK

Znalosti o foresightu, které jsme získali z projektu ForSI (viz níže), jsme chtěli předat dál. Dohodli jsme se s Katedrou veřejné a sociální politiky na FSV UK a v roce 2023 vytvořili kurz zaměřený na foresight a sociální inovace. Jeho cílem bylo studenty naučit metody, které jsou využívány ve foresightu, tak, aby uměli predikovat budoucí sociální problémy. Kurz vnímáme pozitivně, a to jak na základě zájmu studentů, tak i jejich zpětné vazby. Zároveň jsme si byli vědomi nedostatků. Například se nám nepovedlo na sebe logicky provázat foresight a sociální inovace. Ve studentských projektech nám vznikaly dystopické a utopické scénáře a nebyli jsme si jisti, zda se zaměřit na problémy scénářů, současnosti či blízké budoucnosti. V roce 2024 začal druhý rok tohoto kurzu, kde jsme ubrali foresightu, ze kterého jsme nechali především backcasting, který se zaměřuje na definování ideální budoucnosti, a posílili prvek sociálních inovací. Zkrátili jsme lekce ze tří hodin na dvě, aby studenti nebyli unavení a přidali jednu lekci navíc. O prvním roce kurzu si můžete přečíst zde.

To samozřejmě není všechno. V následujícím článku se dozvíte o třech úspěšných příbězích ze státní správy, které se povedlo realizovat díky Kompetenčnímu centru a také o aktivitách přesahujících naše hranice. Pokud jste našli v textu chybu, ozvěte se na e-mail petr.havlicek@mpsv.cz.

Poslechněte si epizodu Ministerského jednorožce o Kompetenčním centru

Sdílet:

DALŠÍ TÉMATA

Kauzalita v sociálních inovacích – příklady dobré praxe

V závěrečném třetím díle o výzvě 82 se můžete blíže seznámit se dvěma projekty. Jsou od sebe sice tematicky hodně vzdálené, spojuje je ale to, že díky svým inovacím pomáhají měnit systém kolem sebe. Přečtěte si, jak se dá dělat systémová změna pomocí evidence a dobré evaluace, jak je důležitá advokační práce a jak k systémovým změnám vedou vždy trochu jiné cesty.