Vítejte u našeho nového blogového seriálu Koncept v kostce, kde vám budeme postupně představovat různé myšlenky a směry ze světa sociálních inovací v jednoduchém přehledu. Začínáme s přístupem Humble government, který nás hodně ovlivnil při tvorbě výzvy Politiky, které fungují.  

O co jde

Jedná se o přístup k vládnutí vymyšlený ve Finsku, který slibuje šanci zodpovědně realizovat ambiciózní reformy. Jeho název by se dal přeložit jako pokorná vláda. Proč pokorná? Protože uznává, že v dnešním složitém světě je nemožné dopředu naplánovat a spustit něco perfektního, ale že tvorba politik by měl být kontinuální, iterativní proces, ve kterém je možné změnit směr, jakmile nastanou nové okolnosti. Kouzlo je tedy v tom, že dopředu přiznáte, že neznáte správné řešení daného problému, a že přijmete fakt, že tváří v tvář záludnému problému nemůže nikdo dopředu vědět, jak se různé politiky promítnou do skutečného světa.

Jak na to?

Podmínka 1: Napříč politickými stranami existuje základní shoda na záměru 

Jak vypadá taková základní shoda? Je nutné domluvit se na vnímání urgence daného problému, širokém rámci cílů, a ideálně i klíčových hodnotách. A také na tom, že se budete nadále snažit hledat řešení, i když se momentálně třeba neshodnete.

Podmínka 2: Přenesení odpovědné autonomie na ty, kteří mají k problému nejblíže

Začnete se startovním plánem, který komplexní problém rozseká na hmatatelné kousky, a zároveň identifikuje základní klíčové hráče. Pečlivě vyjasněte jejich základní práva a povinnosti. A nezapomeňte vytvořit podrobný plán pobídek a pokut, aby se vašim aktérům vyplatilo účastnit se řešení. 

Podmínka 3: Vytvoření zpětnovazebních smyček

Výměnou za autonomii dáte aktérům za povinnost sdílet své zkušenosti a vzájemně se z nich učit. Informace o úspěších a problémech  implementace musí proudit nejen zdola nahoru, ale také horizontálně mezi stakeholdery. 

Podmínka 4: Přehodnocování cílů 

Kontinuální přehodnocování cílů a politik a jejich úprava v závislosti na nově vzniklé situace by mělo být zakořeněné v jejich samotné tvorbě. Do hlavních dokumentů tedy nezapomeňte přidat ustanovení vysvětlující, kdy a jak budete cíle vyhodnocovat a na jakých základech je případně upravíte.  

Využití

  • Systémová řešení: čím větší změna systému je vyžadována, tím víc potřebujete experimentovat, abyste jí dosáhli.
  • Wicked problems: u zamotaných problémů, kde není dopředu jasné, jaká akce povede k jakým výsledkům.
  • Problémy, u kterých s opozicí můžete dosáhnout alespoň slabé dohody. 
  • Cíle, na kterých panuje celospolečenská shoda. 

Kam dál 

Doufám, že vás koncept humble government zaujal stejně jako nás v týmu a budu se těšit na setkání u dalšího dílu našeho vysvětlovacího seriálu. 

Sdílet:

DALŠÍ TÉMATA

Social Innovation Forum 2025: Better public services

Social Innovation Forum je místem, kde se potkává design služeb s veřejnou politikou. Dopoledne se můžete těšit na inspirativní přednášky a zkušenosti kolegů ze zahraničí, kteří mění veřejné služby k lepšímu. Odpoledne pak nabídne workshopy a prostor pro sdílení zkušeností.