Social Innovation Forum 2025 je úspěšně za námi. Co si z něj odnášíme?
- Na Slovensku dlouhodobě řeší problém s odlivem mozků. V designovém týmu Úřadu vlády zjistili, že se expati nechtějí vracet, ale rádi poskytnou svoje znalosti státu. Vymysleli tak šestitýdenní stáž, kdy expats pracovali na různých projektech ve slovenské vládě. A i když to nebylo cílem, několik z nich se na Slovensko vrátilo natrvalo. (Lucia Ciranová)
- K tomu samému týmu přišlo slovenské ministerstvo vnitra, s příležitostí předělat své imigrační centrum, na které se stojí 24hodinové fronty. Od lidí ve frontě zjistili, že většina lidí tam stála jen na to zeptat se na status své žádosti – výsledkem bylo vytvoření informačního webu. (Lucia Ciranová)
- Pro designovou agenturu v rámci vlády je důležité mít vlastní fyzický prostor, dáte lidem najevo, že tady se věci dělají jinak, že jakmile překročí práh dveří, musí souhlasit s tím, že se bude jednat upřímně, otevřeně a podle designových pravidel. (Jānis Ķīnasts)
- Narozdíl od té slovenské, lotyšská vládní Innovation Laboratory stále funguje a plánuje spoustu dalších inovačních sprintů.
- Potřebujete mít systém na to, aby lidé zespoda mohli dostat svoje názory a nápady k vedení. A vy jako leader musíte všem dát jasně najevo, že každý má právo pilotovat a experimentovat. (Oli-Pekka Heinonen)
- Jak vytvořit psychologické bezpečí? Trvá to docela dlouho, protože v organizaci, kde vládne strach, se lidé naučili zkušeností, že se mají bát. Otázka pak je, jak změnit lidi, kteří ten strach vyzařují. (Oli-Pekka Heinonen)
- Není jednoduché být leaderem ve veřejné správě, ale toto je tak zajímavá doba, kdy se mění hodně věcí a je velká příležitost něco zlepšit, že by vás to nemělo odrazovat. (Oli-Pekka Heinonen)
- Příklad iniciativy pomoci v oddlužení Ministerstva spravedlnosti ukázal, že nestačí jen chtít pomoci; musíme hlavně vědět, co dlužníci skutečně potřebují, jak uvažují a co prožívají. Pak třeba zjistíte, že vaše video, co se jim snaží v oddlužení pomoci, je pro ně nepochopitelné. (Jan Benýšek)
- Ve workshopu Úvod do design thinkingu jsme si vyzkoušeli aktivitu Řekni to jinak, kterou si můžete vyzkoušet i vy. Přečtěte si následující výrok a přepište ho tak, aby bylo jasné, jaké jsou potřeby dané cílovky: „Potřebujeme víc míst ve školkách.“ (Petr Havlíček)
- Proč nám nefunguje strategie? Rozklíčovat vám to pomůže tento obrázek:
(Šimon Stiburek)
- A další obrázek vám pomůže promyslet, kdy a jak zapojovat veřejnost do tvorby politik:
(Workshop Jak zapojovat veřejnost do tvorby politik)
- Pro správnou tvorbu evaluačního designu musím vědět, v jaké jsem fázi intervence a k čemu evaluaci potřebuji. Různé účely se mezi sebou mohou kombinovat daleko méně, než si myslíme. (Vladimír Kváča)
- Evidence-based na lidi funguje daleko méně než emoce-based. Musíte je vzít do terénu a nechat si je vyzkoušet nefunkční službu. (Helena Humňalová)
- Eliška Hronová a tým kolegů z kanceláře zmocněnce pro lidská práva na MSp a vytvořili Mezi – Soudy, přehlednou orientaci v mezinárodním prostředí lidského práva. Díky unikátní databázi, tematickým příručkám a interaktivnímu průvodci si právníci, úředníci i zákonodárci mohou snadno ověřit, zda jejich kroky odpovídají lidskoprávním závazkům. Při vzniku byla důležitá týmová spolupráce, nadšení a dostatek financí. (Eliška Hronová)
Mrzí vás, že jste tam nebyli taky? Podívejte se na záznam dopoledního programu!





