Festival kreativní byrokracie se snaží posunout debatu o české veřejné správě od počtu úředníků ke kvalitě jejich práce. Což je myšlení, které je nám velmi blízké, a proto jsme tam nemohli chybět. Co si z prvního dne festivalu odnášíme? Sepsali jsme pro vás to nejzajímavější a nejdůležitější. 

Hluboké myšlenky: 

  • Civilisation is a thin film of order that we have built around chaos. (Charles Landry)
  • Co všechno může způsobit radikální změny v systému? Velice dobrým katalyzátorem jsou krize, ale nejenom ty. Pokud potřebujete udělat velký posun, ale žádná krize není na obzoru, zkuste svou snahu zarámovat ambicí, která ostatní nadchne. Například, že z Prahy společně uděláte nejinovativnější město Evropy. (Charles Landry)
  • Kvalitní lidi do státní správy dostaneme tak, že v ní vytvoříme prostředí pro opravdové řešení problémů. Na takovou práci vám ani absolvent Cambridge neřekne ne. (Jan Mušuta)
  • Graf 4 druhy dialogu z prezentace naší Markéty Pěchoučkové. Na ten chystáme speciální blog post, tak se k nám nezapomeňte vrátit. 

Zdroj: https://www.researchgate.net/figure/Four-Modes-of-Dialogue-from-Scharmer-2000_fig2_241885603 

Střípky: 

  • Že úředníci nejsou kreativní? Víte, kolik kreativity musím zapojit, abych mohl zaměstnat absolventa Cambridge na poloviční úvazek s home office? (Jan Mušuta)
  • Charles Landry mluvil o základních dovednostech byrokratů budoucnosti. Kromě obvyklých podezřelých (foresight) nás zaujala emoční inteligence. To není něco, co si s úředníkem na první ani druhou dobrou spojíte, ale je to přitom tak důležité… 
  • Charles taky zmínil výsledky své studie o tom, co vás nejvíce přiměje změnit názor. Je to exkurze na místo, kde dokázali vyřešit problém, se kterým si právě lámete hlavu. 
  • Strategická úroveň práce je v České republice nedopatřením velmi nízko (Vladimír Špidla). Což znamená, že se absolvent dostane velmi rychle k zajímavé a důležité práci a je to tedy skvělý nástroj pro nábor (Jan Mušuta). Ale taky tím pádem dochází k situaci, že veřejnou politiku tvoří lidé, kteří na to nejen nejsou připraveni, ale mnohdy ani neví, že ji tvoří (Petr Bouchal). 
  • Jaké schopnosti podle Petra Bouchala chybí českým úředníkům? Mezery mají v tvorbě veřejných politik, schopnosti propojovat různé složky systému a v navigaci politickým prostředím. 
  • Kritické je učení se na úrovni týmů, nikoliv jednotlivců. Když naučíte jednotlivce skvělým věcem a vrátíte ho do špatného týmu, nic se nezmění (tedy kromě výše frustrace daného jedince). (Petr Bouchal)
  • Univerzální přínos slovenského Klubu úředníků dobré vůle: poznáte se s dalšími úředníky a zjistíte, že jste všichni vlastně normální, inteligentní lidi. Přestanete se tak za svou práci stydět, což je hodně důležité pro budování pozitivního obrazu celé byrokracie. 
  • Jak by měly podle Davida Klimeše komunikovat veřejné instituce? Synchronně (na všechny kanály ve stejnou dobu), stabilně (vyberte si míru formality a té se držte) a se znalostí své cílovky. 
  • Při otázce na malé zastoupení žen ve vedení veřejných institucí jste si mohli zahrát gender klišé bingo: Je mi jedno, jestli zaměstnávám ženu či muže. Kvóty jsou fuj, každý si své místo musí vydobýt sám. Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by ženy neměly stejné šance. Ženám chybí analytické myšlení. Překvapivě pro nás i v prostoru inspirativního festivalu se můžete setkat s tímto přístupem…

Inspirace:

  • Prozkoumejte twitter Jana Mušuty, trefně píše o tématech okolo české veřejné správy.
  • Klub úradníkov dobrej vôle je perfektně promyšlený projekt, který se od networkingu progresivních úředníků posunul i k jejich vzdělávání a budování dobrého jména úřednické komunity.
  • Na Slovensku ještě zůstaneme: analytické jednotky jejich ministerstev dělají skvělou práci v budování evidence-informed policy. Umí dobře dělat reporty, srozumitelně je komunikovat veřejnosti, nabírají mezi sebe jen ty nejlepší a výsledkem je, že dělají dobré jméno svým ministerstvům a nutí politiky dobře argumentovat jejich nápady. Podívejte se třeba na nám nejbližší Inštitút sociálnej politiky.
  • Jihomoravský kraj zřídil agenturu pro veřejné inovace JINAG, podívejte se na jejich projekty. 

Závěrem bychom ještě jednou chtěli vypíchnout kolegy ze Slovenska, jejichž posun v kvalitě i  vnímání veřejné správy byl pro nás tou největší inspirací. Doufáme (a budeme tomu pomáhat, jak jen to půjde), že se vydáme podobnou cestou!  

Zdroj úvodní fotografie: https://romanacervenkova.pixieset.com/festivalkreativnbyrokracie/ 

Autor: Romana Červenková

Sdílet:

DALŠÍ TÉMATA